Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowy rozsądek nad wodą

MR
Piotr Krzyżanowski
Zdrowy rozsądek nad wodą. Tysiące mieszkańców regionu legnickiego w miniony weekend odpoczywało nad wodą, a to dopiero początek sezonu. Wyjątkowo ciepłe dni właśnie się zaczynają. Wszyscy będą szukać ochłody nad jeziorami, na brzegach rzek i miejskich kąpieliskach oraz na basenach. Wiele z tych osób zaryzykuje życie swoje i swoich dzieci. Dlaczego? Wciąż nie wszyscy wiedzą jak się zachować nad wodą.

Zdrowy rozsądek nad wodą

- Przede wszystkim musimy wybierać kąpieliska strzeżone. Takich w regionie legnickim nie brakuje -mówi Jacek Kiełb, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Legnicy oraz ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy.

- Jeżeli mamy pod opieką dzieci, absolutnie nie możemy ich spuszczać z oczu, nawet jeśli na plaży jest ratownik. Musimy

również zwracać uwagę na innych pływających, czy oni akurat nie potrzebują pomocy. Często nie słychać, że ktoś woła o pomoc, dlatego tak ważne jest reagowanie na wszystkie nietypowe zachowania - dodaje Jacek Kiełb.

Jeśli zauważy się przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast należy wezwać pomoc - powiadamiając ratownika WOPR lub policję, czy straż miejską.

Niedopuszczalne jest wchodzenie do wody choćby po jednym piwie. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. - Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz - dodaje Jacek Kiełb.

Równie zgubna jak alkohol jest brawura. Co roku kilkadziesiąt osób na Dolnym Śląsku łamie kręgosłup skacząc na główkę do wody. Do takich wypadków niemal zawsze dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach.

- Zawsze, ale to zawsze, podczas wypoczynku nad wodą, musi nam towarzyszyć zdrowy rozsądek. Tylko tak będziemy mogli uniknąć tragedii - dodaje legniczanin.

Statystyki w Polsce są bezlitosne. Przez pierwszych dziesięć dni lipca tego roku utonęło 29 osób. W czerwcu zginęły w ten sposób 83 osoby (w analogicznym miesiącu roku ubiegłego było to 48 osób). Dane potwierdzają, że najgroźniejsze są rzeki. Zginęło w nich w 2014 roku 190 osób. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ciągle prowadzi akcje edukacyjne, w których pokazuje jak niewiele trzeba do tragedii. Wystarczy moment, nieuwagi, zwykły skurcz, czy nawet cień brawury.

Filmy edukacyjne dostępne są m.in. na naszym portalu legnica. naszemiasto.pl. Tam też aktualne informacje o jakości wody w regionie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto